ČNB znovu utahuje šrouby. Tentokrát opět stejným tempem jako minule.

Dnešním zasedáním Bankovní rady České národní banky došlo k rozhodnutí o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta, s účinností od 21. března. Tento krok přináší nejnižší úroveň od června 2022.

Zastánci rychlejšího poklesu základní úrokové sazby na 5,5 procenta se tentokrát nesetkali s širším souhlasem, přestože byli přítomni dva ze sedmi členů bankovní rady ČNB.

Diskontní sazba byla snížena ve stejném rozsahu na 4,75 procenta, zatímco lombardní sazby se ustálily na úrovni 6,75 procenta.

Očekávání analytiků se potvrdila s očekávaným snížením. „I když inflace v únoru poklesla na 2,0 %, bankovní rada si stále udržuje opatrnost, zejména s ohledem na růst cen služeb a oslabení kurzu koruny,“ komentoval analytik Raiffeisenbank, Vratislav Zámiš.

Změny v základních sazbách ČNB se promítají do širšího spektra finančních produktů. S nižšími sazbami se očekává snížení úroků z úvěrů, což by mělo podporovat jak podnikání, tak spotřebu domácností, včetně spotřebitelských úvěrů a hypoték. Snižování úrokových sazeb zároveň signalizuje tvrdší konkurenční boj mezi bankami, což ovlivní i úrokové sazby na vklady.

Půjčka od Airbank
Úrok: 7,4 %
Půjčka od České Spořitelny
Úrok: 6,9 %

Cílem snižování úrokových sazeb centrálními bankami je stimulace ekonomiky. Nižší úrokové sazby znamenají nižší náklady na úvěry a mohou podpořit spotřebu, čímž se uvolňuje měnová politika.

Naopak, zvyšování úrokových sazeb může být použito k utlumení nadměrného růstu ekonomiky. Vyšší úrokové sazby mohou odradit lidi od půjčování a motivovat je k úsporám, což může snížit poptávku a ceny.

Podle ekonoma společnosti Deloitte, Davida Marka, je pravděpodobné, že ČNB bude nadále rychle snižovat úrokové sazby a snažit se dohánět ztrátu vůči svému vlastnímu modelu. Marek navíc předpokládá, že by hlavní repo sazba mohla na konci tohoto roku klesnout pod 4,0 procenta.

V minulosti, pod vedením Jiřího Rusnoka, bankovní rada ČNB devětkrát zvýšila úrokové sazby v reakci na rostoucí inflaci. V červnu 2021 činila dvoutýdenní repo sazba 0,25 % a do června 2022 narostla až na 7 %. Toto rozhodnutí bylo zachováno i novou bankovní radou pod vedením Aleše Michla až do 21. prosince 2023, kdy došlo ke snížení na 6,75 %. V únoru došlo k dalšímu snížení o 0,5 procentního bodu.

Zdroj: Penize.cz